A valós működés modellezésére és tervezésére szükség van a tranziens állapotok vizsgálatára is, amely csak egy együttes szimulációt megvalósító modellen keresztül lehetséges. A projektben a szimuláció segítségével való tervezésnek egy új szintjét szeretnénk megvalósítani a légi járművekben alkalmazható elektromos motorok területén azzal, hogy az egyébként egymástól független szimulációs rendszerekhez olyan adatmodellt készítünk, amely alkalmas a csatolt szimulációra.
Mindezt kiegészítjük a digitális ikerpárral, amelynek lényege, hogy a szimuláláskor használatos modell nem pusztán az egység egy résztulajdonságát képezi le, hanem lehetőség szerint minden szempontból megjeleníti a megépítendő egységet. Így a szimuláció során valóban egy olyan modellen tudjuk végezni az összes szükséges kísérletet, amely a lehetséges működést maximálisan előre jelzi, adott esetben olyan szélsőséges körülményeket is tudunk szimulálni, amelyek előfordulását a valóságban nem lehet, vagy nem kívánunk generálni (pl. extrém hőmérsékleti változások, égő motor stb.).
Digitális ikerpár esetén a mért eredmények visszacsatolása gyors és hatékony. A projekthez szükséges mérőeszközök, számítástechnikai eszközök és szaktudás jelen van a társaságban, támogatott megvalósítása a piaci lehetősége időszorítása miatt indokolt. A fejlesztéseink jelenlegi hasznosítói és a befektetők abban érdekeltek, hogy működő, funkcionális villamos gépeket építhessenek be légi járművekbe.
A támogatás elmaradása esetén a szimuláció szolgáltatásunk fejlesztésére kevesebb erőforrásunk marad a jelenlegi kapacitásunk mellett potenciális megrendelőket veszíthetünk el. A szimulációs tevékenységünk optimális esetben 5-8 év alatt éri el a jelen projektben megcélzott szintet, rosszabb esetben pedig a piaci részesedés és a várható haszon mértéke nem fogja lehetővé tenni az ilyen mértékű szolgáltatásfejlesztést.
A támogatás elmaradása esetén a jobb marketinggel rendelkező motorok válnak piacvezetővé, hiszen a jelenlegi elektromos légi járművet fejlesztő csapatoknak be kell szerezniük motorokat.
A probléma, hogy tudomásunk szerint rajtunk kívül senki nem fejleszti a motorokat kifejezetten légi járművekhez, a piacon lévő típusok általános célokra készülnek. A gyors fejlesztést és az érzékelhető különbséget felmutató konstrukciókat csak a fentiekben leírt csatolt szimuláció során tudjuk kifejleszteni.
Támogatott projekt esetén időben jelenünk meg a piacon ahhoz, hogy a többi motorhoz képesti előnyök alapján jelentős piaci részesedést szerezzünk.